RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 1
TAJUK : IBADAH SOLAT FARDHU
Mata pelajaran : Pendidikan Islam ( Ibadah )
Kelas : Tingkatan 1 Yaman
Tarikh / Hari : 18 MAC 2013 / ISNIN
Masa : 10.20 – 11.00 pagi ( 40 minit )
Bil. Pelajar : 35 orang
Tajuk : Ibadah Solat Fardhu
Bidang pembelajaran : Menyatakan rukun solat
Kecergasan : Kecergasan kinesthetik
Objektif pembelajaran : Mengetahui konsep rukun solat
Penerapan Nilai : Kerjasama, Bertakwa , taat dan berdisiplin
Hasil pembelajaran : Di akhir pengajaran dan
pembelajaran pelajar dapat:
:
a) Menyatakan pengertian rukun solat
b)
Menyenaraikan rukun solat
mengikut urutan.
c) Mengkelaskan rukun-rukun solat mengikut bahagian.
Konsep utama : Konsep rukun dimulai
dengan niat dan disudahi dengan tertib
Bahan/ Peralatan/ : 1. Gambar orang bersolat
Bahan Sumber 2. Pemancar LCD (Lcd Projektor)
3. Papan
putih/marker pen
4. Buku
teks , Lembaran kerja
Pengetahuan : 1. Murid pernah menunaikan solat lima waktu.
sedia ada
Fasa /
Masa
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
BBB
|
Kaedah
Penilaian
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
||||
Set Induksi
( 5 minit )
|
1. Gambar orang bersolat
|
1.Guru memberi salam dan meminta murid membaca doa.
1. Guru menunjukkan gambar orang solat dan bersoal-jawab tentang gambar.
|
1.Murid menjawab salam dan membaca doa.
2.Murid respon tentang gambar dan soalan yang dikemukakan.
|
Gambar, LCD projektor
|
Pemerhatian terhadap gambar
|
Pengenalan
( 15 minit )
|
1. Pengertian Rukun :
Rukun ialah sesuatu perkara
yang mesti ada dan dilakukan dalam tiap-tiap amalan.
Maksud rukun solat ialah
perkara-perkara yang wajib dilakukan semasa mengerjakan solat, jika
ditinggalkan tidak sah solat
2.Pembahagian rukun-rukun solat
-rukun qolbi
-rukun qauli
-rukun fi’li
|
1. Guru mempamerkan slaid powerpoint dan menerangkan mengenai maksud
rukun solat
2.Guru meminta murid menyenaraikan
rukun solat dalam kumpulan berdasarkan slaid power point
|
1. Murid membaca pengertian rukun secara kelas dan individu.
2. Murid menyenaraikan rukun solat dalam kumpulan
.
|
Laptop, LCD Projektor
|
Pemerhatian terhadap slaid powerpoint
|
Perkembangann ( 10 minit )
|
Menyatakan perbuatan rukun solat dan
bilangan rukun solat
|
1.Guru menayangkan video mengenai
aktiviti solat
2. Guru meminta murid menyebut rukun solat
3. Guru meminta murid meakukan aktiviti solat
|
1. Murid
melihat video aktiviti solat
2. Murid menyebut rukun solat iaitu 13 rukun solat
3. Murid melakonkan aktiviti solat mengikut rukun solat
|
Laptop, LCD Projektor, sejadah
|
Pemerhatian terhadap video, mendengar dan melakonkan solat
|
Pengukuhan
( 5 minit )
|
1.Pembahagian rukun solat.
2.Bacaan dalam solat
|
1.Guru meminta murid membaca bacaan dalam solat mengikut tertib
Contohnya bacaan niat, rukuk, Fatihah,sujud ,tahiyyat
awal.
2.Guru menyoal murid tentang
pembahagian solat berdasar-kan bacaan ramai.
|
1.Murid membaca bacaan dalam solat mengikut tertib
secara beramai-ramai.
2.Murid menjawab soalan secara individu.
|
Buku teks
|
Pemerhatian terhadap kemahiran mendengar dan membaca
|
Penutup
( 5 minit )
|
Aktiviti individu
-Melengkapkan pengertian rukun dan bilangan rukun
|
1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada semua murid..
2. Guru memeriksa kerja murid.
|
1. Murid menjawab soalan.
2. Murid menyerahkan jawapan kepada guru
|
Buku latihan
|
Aktiviti menjawab soalan
|
Refleksi :
1. 90 % orang murid dapat menjawab
lembaran kerja mengenai pengertian rukun dan
bilangan
rukun
2. 10 % orang murid masih keliru
membezakan pengertian rukun dan susunan rukun mengikut tertib
No comments:
Post a Comment